ارتباط بین روانشناسی و ورزش

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397
371
5.0/5 rating 1 vote
 ارتباط بین روانشناسی و ورزش

 روانشناسی ورزش


ورزش بخشی از زندگی شده است و برای برخی مردم همۀ زندگی است. توپی را در اختیار یک یا چند کودک بگذارید آنها شروع می کنند به پرتاب کردن ، لگد زدن ، تیم ساختن و مسابقه دادن و دیگر هیچ نمی خواهند. در دنیای بزرگسالان ، بناها،دستگاهها، تجهیزات و امکانات بسیار پر خرج و گرانقیمتی برای کاربردهای ورزشی ساخته شده اند. مردم ساعت ها وقت خود را صرف ورزش یا ورزش هایی می کنند که یا خود با آنها درگیر هستند و یا دیگران را در آن حال تماشا می کنند. هر نشریه ای خواه محلی یا بین المللی بخشی را به ورزش اختصاص داده است. ورزش برای تمام کشورها وسیله ای برای به دست آوردن حیثیت و غرور ملی شده است یا از دست دادن آن. یازده نفر در زمین فوتبال، یا حتی یک نفر در تشک کشتی می برند یا می بازند و کشوری چند میلیونی و یا حتی چندین کشور چند میلیونی را خوشحال یا افسرده می کند.
امروز محبوبیت برخی از ورزشکاران فراتر از یک کشور یا یک قاره می رود. یک ورزشکار ممکن است از بسیاری از سران کشورها شناخته شده تر، و گاهی اوقات محبوبتر باشد! ورزش از جنبۀ اجتماعی گذشته، دارای جنبه های سیاسی نیز بوده است که البته دلخواه سازمان های ورزشی نیست.

روانشناسی ورزش چیست؟

سعید، نوجوان مستعد 16 ساله و شناگر مسافت دور است که هدف کوتاه مدت وی رقابت در سطح دانشگاهی است، به امید آنکه بتواند در آینده در سطح المپیک نیز به رقابت بپردازد. او کارش را دیر شروع کرده، به همین دلیل انگیزه اش را از دست داده است و مربی وی نیز از اینکه سعید بتواند دوباره آتش این انگیزۀ رقابتی را در خود شعله ور کند ، ناامید شده است. آنها در این مورد به گفت و گو نشستند و به این نتیجه رسیدند که باید چاره ای اندیشید. بنابراین، مربی سعید درصدد پیدا کردن روانشناس ورزش برآمد تا به وی در بازیابی توانایی رقابتی کمک کند.
تماس با دانشکدۀ ورزش یکی از دانشگاه ها، یک راه اساسی را پیش روی او گذاشت. شخصی که با وی صحبت کرد، از وجود سازمانی ملی خبر دادکه به روانشناسی ورزش اختصاص یافته است و اسامی کارورزان روانشناسی ورزش را در اختیار دارد. وب سایت این سازمان اطلاعات زیادی را در مورد این حوزه از جمله کمک هایی که می توان به افرادی مانند سعید کرد، در اختیار می گذارد. تماس برقرار شد و مربی سعید قرار ملاقاتی با یک روانشناس ورزش و متخصص در رفع ماندگی، تحلیل رفتگی، و از دست رفتن توان رقابتی گذاشت. جلسات مشاورۀ هفتگی- که در آنها از روش ها و فرآیندهای تأیید شده استفاده می شد- در نهایت سعید را به مسیر اصلی برگرداند و وی ذوق و هیجان گذشتۀ خود را بازیافت.
آنچه برای سعید اتفاق افتاد، در واقع مقدمه ای است برای معرفی آنچه امروزه روانشناسی ورزش یا بهتر بگوییم روانشناسی ورزش و تمرین نام دارد. این عنوان گسترده تر بیانگر چالش های دوگانه ای است که متخصصان در این عرصه با آن مواجهند. کمک های انفرادی به ورزشکاران و تیم های ورزشی برای عملکرد بهتر یکی ازچالش های اصلی این معادلۀ دو مجهولی از لحاظ ورزشی است. از طرف دیگر، استفاده از اصول روانشناسی برای بهبود پایبندی ورزشکاران به تمرینات و لذت بردن از فعالیت های جسمی، از چالش های دیگر مطرح در زمینۀ تمرینات است.
روانشناسی ورزش، یک حوزۀ تخصصی از علم روانشناسی است که بر رابطۀ بین اصول روانشناسی و رفتاری تاکید داردو بیانگر تاثیرات این اصول بر عملکرد تمرینی و ورزشی است. وقتی افرادی به هر دلیلی با روانشناس ورزش تماس می گیرند، از آنها انتظار دارند تا با استفاده از تخصص خود کارهایی را انجام دهند و هرجا که نتوانستند، به افرادی ارجاع دهند که توانایی انجام آن کار را داشته باشند.