خواص سبزیجات | انواع سبزی | رژیم غذایی با سبزیجات

دوشنبه, 21 مرداد 1398
1671
5.0/5 امتیاز (2 رای)
خواص سبزیجات | انواع سبزی | رژیم غذایی با سبزیجات

خواص سبزیجات و اهمیت سبزی در رژیم غذایی

به طور کلی سبزیجات، از مهم ترین عضو های هرم غذایی هستند. یک رژیم غذایی کامل و سالم، باید تمامی موارد مهم یعنی غلات و کربوهیدرات ها ، میوه ها، چربی ، پروتئین ها و از همه مهم تر سبزیجات را در خود جای داده باشد. از خواص سبزیجات مختلف می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان اشاره کرد. همچنین سبزی ها دارای انواع ویتامین و مواد معدنی هستند که برای سلامتی ما بسیار مفید هستند. در نتیجه خوردن روزانه 100 تا 200 گرم سبزی در تمامی وعده های غذایی، می تواند به عملکرد بهتر دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن و از همه مهم تر بهبود سلامت عمومی بدن، کمک های چشمگیری کند. سبزی های می تواند درون آب روی حرارت پخته شوند یا به صورت خام کنار غذا یا درون ساندویچ مورد استفاده قرار بگیرند. مهم نیست که به چه شکل سبزیجات را مصرف می کنید؛ مهم این است که این خوراکی بسیار مهم و ضروری برای بدن، هرگز از رژیم غذایی شما حذف نشود.

سبزیجات انواع گوناگونی را تشکیل می دهند :

سبزی میوه دار:

این سبزیجات همان طور که از نامشان پیداست در روی زمین به عمل آمده و دانه دار می باشند. از معروفترین آنها خیار، گوجه فرنگی و فلفل را می توان نام برد. این سبزیجات اختصاصاً با اینکه از نظر دارا بودن کالری بسیار ضعیف می باشند اما دارای عناصر قوی و مهم مانند پتاسیم ،کلسیم ،سدیم ، سولفور ،آهن، منگنز و فسفر می باشند به خصوص گوجه فرنگی که سرشار از ویتامین C  می باشد .

فلفل ،خیار و گوجه فرنگی البته معمو لاً به صورت خام به مصرف میرسند، اما بسیاری میوه ها ی دیگر از این دسته را میتوان در سالاد و بدون پختن مصرف نمود که تمام آنها دارای کیفیت پالایندگی بدن می باشند.

بیشتر آنها را می توان به صورت سالاد (مانند سالاد کاهو و اسفناج توام با سس طبیعی لیمو ) یا به صورت بخار پز خیلی جزئی که هنوز سفت و ترد باشند استفاده کرد . ترکیبات زیادی از آنها را می توان درست کرد که نه تنها مقوی بلکه لذت بخش نیز می باشند .

سبزیجات ریشه ای و پیازدار:

سبزجات این گروه نباید زیاد پخته شوند ، در بسیاری از موارد آنها باید در حالت خام خورده شوند . وقتی که پختن مورد نظر است بخارپز قابل قبول ترین روش ها میباشد .

در گروه ریشه ای و پیازدار سبزیجاتی همچون ،تربچه، سیر، پیاز، شلغم، هویج و ترب سفید قرار دارند ،. از اینها هویج، تربچه جهت خوردن به صورت خام قابل قبول ترین می باشند. خوشحال کننده ترین اصول در مورد این سبزیجات آن است که می توان از آنها در ترکیبات متنوع استفاده کرد در فروشگاه های بسیاری انواع سبزیجات و چاشنی ها را میتوان یافت که عطر و بوی خوبی دارند. اینها می توانند به سالاد و سبزیجات بخار پز شده اضافه گردند . یک وعده غذا شامل مخلوطی از سالاد باآب لیمو ترش، سبزیجات بخارپز شده و یک وعده غذای پروتئین دار ، غذای بسیار سالمی است .

در هنگام تهیه غذاهای خود همیشه به خاطر بسپارید آبی که سبزیهای شما در آن پخته می شوند ارزش غذایی بسیاری دارد و هرگز نباید به دور ریخته شود. از آن می توان به صورت های متفاوت استفاده نمود: هنگامی که به طور صحیح چاشنی زده شود نوشابه ای خوشمزه و شاداب کننده به دست می دهد . آنرا می توان جهت تهیه سوپ استفاده قرار گیرد زیرا پس از یک یا دو روز بسیاری از ارزش غذایی خود را از دست می دهد .

بسیاری از مردم بی اطلاع ، بهترین قسمت سبزیجات خود را توام با پوست آن دور  می اندازند بدون توجه به اینکه زیر پوست سبزیجات از نقطه نظر نیروی زندگی بسیار غنی میباشد، به همین دلیل شما باید تا جایی که ممکن است پوست سبزیجات را نیز بخورید .

ممکن است متعجب شوید اگر بدانید چه تعدادی از سبزیجات را چنانچه خوب جویده شوند میتوانید به صورت خام مصرف کنید. برای مثال دانه ذرت، و کلم خام دارای عطر عالی (چیزی متفاوت با عطر پخته آنها ) همانند کاهو و هویج،خیار، فلفل سبز، کرفس، تربچه وحتی قارچ میباشند.اینها دارای عناصر حیاتی و معدنی هستند که به دست آوردن آن از مواد غذایی دیگر مشکل است. مسئله دیگر که باید در نظر گرفته شود این است که بسیاری از مردم از اسیدی بودن زیاد معده رنج می برند که این سبزیجات می توانند آن را برطرف کنند.

نیروی زندگی را می توان از آب سبزیجات نیز به دست آورد. آب سبزیجات خام دارای آنزیم هایی است که برای هضم غذا مناسب می باشند و همچنین دارای مواد معدنی است. به علاوه، آب میوه و سبزیها بسیار زود هضم بوده و سریع جذب بدن می گردد . در جاییکه جذب بعضی مواد غذایی ممکن است تا پنج ساعت طول بکشد، مواد مغذی موجود درآب میوه تنها به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا وارد جریان خون گردد . حال که چنین انرژی کمی جهت هضم مورد نیاز است ، آب میوه ها برای کسانی که قدرت هضم کمی دارند بسیار مفید می با شد .

البته ما در اینجا با آب میوه های کنسرو شده و کنستانتره اشاره نمی کنیم بلکه آنچه مورد نظر است تنها آب سبزیجاتی است که تازه گرفته شده اند .

هرگز بیش از مقدار مواد نیاز آب میوه را نگیرید زیرا همین طور که گفته شد بیش از ۲۴ ساعت قابل نگهداری نیست و از آن پس ارزش غذایی موجود در آن افول می کند .

بسیار جالب خواهد بود که ترکیب انواع آب سبزیجات را با ذائقه خود تجربه کنید . ترکیباتی که مخصوصاً آب میوه ها با آب سبزیجات مخلوط شوند. ترکیبی مانند آب هویج ، آب کرفس که با آب پرتغال و سیب مخلوط شده با شند نه تنها خوشمزه است بلکه کم اشتها ترین ذائقه را برخواهد انگیخت .

ما عقیده داریم هنگامیکه شما عطر و مزه سبزیجاتی را که به طور صحیح تهیه گردیده اند کشف کنید دیگر هرگز آنها را کنار نخواهید گذاشت .از آن پس انواع متنوع آن بخش مهمی از رژیم غذایی شما را پرخواهد کرد

ميزان توصيه شده مصرف روزانه سبزي ها 5-3 واحد مي باشد.

چگونه باید از گروه سبزی ها استفاده کرد:

 سبزیجات fityek.com 4

حتی الامکان سبزی ها را باید بصورت خام مصرف کرد زیرا پختن سبزی بویژه اگر به مدت طولانی باشد موجب از بین رفتن ویتامین های آن می شود. سبزی خوردن، گوجه فرنگی، پیاز ، گل کلم، شلغم ، ترب ، انواع فلفل سبز مثال هایی از سبزی های خام هستند و در صورت در دسترس بودن باید مصرف آنها را همراه با غذا تشویق نمود .

میان وعده عالی برای دانش آموزان:

دانش آموزان می توانند انواع ساندویچ ها را با سبزی های مختلف بعنوان میان وعده مصرف کنند مثلاً نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر وگوجه فرنگی، نان و پنیر و خیار، نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی .

اگر برای وعده ناهار یا شام سالاد در نظر گرفته می شود نباید از ساعات قبل سالاد را تهیه کرد زیرا ویتامین های موجود در اجزا سالاد مثل گوجه فرنگی ، پیاز ، فلفل دلمه ایی و … در معرض هوا تخریب شده و از بین می رود.

کودکان سنین مدرسه و دانش آموزان را تشویق کنید که از جوانه گندم و جوانه ماش همراه با سالاد استفاده کنند. اگر مادران در منزل جوانه تهیه کنند حتی بعنوان تنقلات می توانند برای افراد خانواده بویژه کودکان و دانش آموزان از آن استفاده نمایند.

استفاده از انواع سبزیجات پخته همراه با غذا توصیه می شود. هویج پخته ، لوبیا سبز ، نخود فرنگی پخته ، سیب زمینی ، کدو حلوایی و لبو، گل کلم ، کرفس ، ریواس ، کنگر، بادمجان و کدوی خورشتی پخته از سبزیجاتی هستند که در کنار غذاهای مختلف می توان آنها را مصرف کرد .

نکته مهم درباره سبزیجات :

سبزیجاتی مثل اسفناج بهتر است بدون آب و با حرارت کم پخته شود. لوبیاسبز، نخود فرنگی، هویج، چغندر، کدو حلوایی و کدوی خورشتی باید به صورتی پخته شود که در انتهای طبخ آب افزوده شده کاملاً به خورد آن رفته باشد.

پختن سبزیجات در آب زیاد موجب حل شدن ویتامین ها در آب شده و به این ترتیب مقدار زیادی از ویتامین ها از دست می رود. در صورتی که پس از طبخ سبزی ها مقداری از آب آن باقی ماند از آن در طبخ غذاها باید استفاده شود.

در هنگام مصرف سبزی ها باید دقت شود که کاملاً شسته و ضدعفونی شده باشند.

طرز شستن و ضدعفونی کردن سبزی :

ابتدا باید سبزی را با اب کاملاً شست تا گل و لای آن پاک شود . سپس باید نصف قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با 5 لیتر آب مخلوط کرده و سبزی را به مدت 5 دقیقه در آن قرار داد. پس از خارج کردن سبزی از محلول آب و کف، باید سبزی را با اب تمیز شستشو داد، سپس نصف قاشق چایخوری پودر پرکلرین را به 5 لیتر آب اضافه کرده و سبزی را به مدت 10 دقیقه در آن قرار داد و پس از آن مجدداً سبزی را با آب تمیز آبکشی نمود . ضدعفونی کردن سبزیجات خام قبل از مصرف برای پیشگیری از آلودگی انگلی بسیار حائز اهمیت است.

مایع ظرفشویی برای جدا کردن تخم‌انگل‌ها از سبزیجات مناسب است و ماده ضدعفونی‌کننده ،میکروب‌های سبزیجات را از بین می‌برد. از طرفی دور ریختن برگ‌های رویی سبزیجات برگی مثل کاهو و کلم هم بسیار با اهمیت است.

مواد مُغذّی سبزیجات

بیشتر سبزیجات به طور طبیعی چربی و کالری کمی دارند. هیچ یک از سبزیجات حاوی کلسترول نمی‌باشند. (سس‌ها یا چاشنی‌ها ممکن است به محتوای چربی، کالری یا کلسترول بیفزایند.).

سبزیجات منابع مهم بسیاری از مواد مُغذّی هستند، از جمله پتاسیم، فیبر غذایی، اسید فولیک، ویتامین A، ویتامین E و ویتامین C .

رژیم‌های غنی از پتاسیم می‌توانند به حفظ فشار خون در محدوده سلامت کمک کنند. منابع پتاسیم در گروه سبزیجات عبارتند از سیب زمینی شیرین، سیب زمینی سفید، لوبیا سفید، محصولات گوجه فرنگی (رب، سس و آب گوجه فرنگی)، برگ‌های چغندر، لوبیای سویا، لوبیای لیما، کدوحلوایی، اسفناج، عدس، لوبیا قرمز و لپه.

فیبر غذایی موجود در سبزیجات، به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم، به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کند و ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. فیبر برای عملکرد صحیح دستگاه گوارش لازم است. به کاهش یبوست و دیورتیکولوز کمک می‌کند. مواد غذایی حاوی فیبر مثل سبزیجات به ایجاد احساس سیری با مصرف مقدار کمتری کالری کمک می‌کنند.

اسید فولیک به تشکیل گلبول‌های قرمز در بدن کمک می‌کند. زنانی که در سنین باروری قرار دارند و ممکن است باردار شوند و کسانی که در سه ماهه اول بارداری قرار دارند باید اسید فولیک کافی مصرف کنند، از جمله غذاهای غنی شده و مکمل‌ها. این کار خطر نقائص لوله عصبی، اسپینا بیفیدا و آننسفالی را در طول تکامل جنینی کاهش می‌دهد.

ویتامین آ به سلامت پوست و چشم‌ها کمک می‌کند و از فرد در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کند.

ویتامین E از اسیدهای چرب ضروری در مقابل اکسیداسیون محافظت می‌کند.

ویتامین c به التیام زخم‌ها کمک می‌کند و در سلامت دندان‌ها و لثه‌ها اهمیت دارد. ویتامین C به جذب آهن کمک می‌کند.

نکاتی که به شما کمک می‌کنند تا بیشتر سبزیجات مصرف کنید:

نکات کلی:

سبزیجات تازه را در فصل آن‌ها خریداری کنید. چرا که در این زمان ارزان‌ترند و بهترین طعم را دارند.

سبزیجات را برای آشپزی سریع و آسان با استفاده از مایکروویو، به صورت منجمد نگهداری کنید.

سبزیجاتی را خریداری کنید که آماده سازی آن‌ها آسان است. بسته‌های از قبل شسته شده سبزیجات سالادی را خریداری کنید و همراه با هویج‌های کوچک یا گوجه فرنگی گیلاسی برای تهیه فوری سالاد استفاده کنید. بسته‌های آماده هویج یا ساقه‌های کرفس را برای استفاده در میان‌وعده‌ها خریداری کنید.

از مایکروویو برای تهیه سریع سبزیجات استفاده کنید. سیب زمینی‌های سفید یا شیرین را می‌توان به سرعت از این طریق تهیه نمود.

از سبزیجات متنوع استفاده کنید.

از سبزیجات ترد، خام یا کمی بخارپز نیز استفاده کنید.

برای برخورداری از بهترین ارزش تغذیه‌ای:

سبزیجات دارای پتاسیم بیشتر را بیشتر مصرف کنید، مثل سیب زمینی شیرین، سیب زمینی سفید، لوبیای سفید، محصولات گوجه فرنگی (رب، سس و آب گوجه فرنگی)، برگ چغندر، لوبیای سویا، لوبیای لیما، کدوحلوایی، اسفناج، عدس، لوبیای قرمز، و لپه.

سس‌ها و یا چاشنی‌ها می‌توانند به محتوای چربی، کالری و سدیم سبزیجات بیفزایند. از برچسب غذایی برای مقایسه کالری‌ها استفاده کنید و از درصد ارزش روزانه برای مقایسه محتوای چربی و سدیم سبزیجات خام و دارای چاشنی استفاده کنید.

بیشتر غذا‌ها را از مواد اولیه تازه تهیه کنید تا دریافت سدیم کاهش پیدا کند. بیشتر سدیم موجود در غذا ناشی از مواد غذایی بسته بندی شده یا فرآوری شده می‌باشد.

سبزیجات کنسروی با عنوان «بدون نمک» را خریداری کنید. اگر بخواهید می‌توانید کمی نمک به آن‌ها اضافه کنید ولی این مقدار مطمئنا کمتر از مقادیر اضافه شده به کنسروهای معمولی خواهد بود.

در وعده‌های اصلی:

در بعضی از وعده‌ها از سبزیجات به عنوان غذای اصلی استفاده کنید مثل سبزی خام  یا سوپ‌ها. سپس دیگر مواد خوراکی را نیز اضافه کنید تا تکمیل کننده وعده شما باشند.

برای ناهار یک ظرف سالاد را به عنوان غذای اصلی امتحان کنید. از سس سالاد به مقدار کم استفاده نمایید.

هرشب در کنار غذای اصلی خود سالاد مصرف کنید.

در تهیه کوفته، خوراک گوشت و نان‌ها از کمی هویج یا کدو سبز استفاده کنید.

در تهیه سس پاستا یا لازانیا از سبزیجات خرد شده استفاده کنید.

برای افزایش غلظت سوپ‌ها و آبگوشت‌ها از سبزیجات پوره شده مثل سیب زمینی استفاده کنید. این مواد غذایی به طعم، مواد مغذّی و بافت خوراک شما می‌افزایند.

هنگام تهیه غذا روی باربکیو، در کنار غذا از گوجه فرنگی، قارچ، فلفل سبز و پیاز استفاده کنید.

جذابیت سبزیجات را بیشتر کنید:

بسیاری از سبزیجات همراه با یک سس یا چاشنی طعم بسیار خوبی پیدا می‌کنند. از یک سس سالاد کم چرب همراه با بروکلی خام، فلفل سبز و قرمز، ساقه کرفس یا گل کلم استفاده کنید.

با اضافه کردن هویج‌های کوچک، کلم قرمز رنده شده یا برگ‌های اسفناج به سالاد خود رنگ بدهید. از سبزیجات فصل برای ایجاد تنوع استفاده کنید.

در غذاهای مخلوط مثل سوپ فلفل یا سوپ سبزی و لوبیا و ماکارونی از انواع لوبیا و نخود خشک استفاده کنید.

ظرف‌های سرو غذا را با سبزیجات خرد شده تزیین کنید.

یک ظرف پر سبزیجات خرد شده در یخچال داشته باشید. هویج و ساقه‌های کرفس معمولا استفاده می‌شوند اما گل‌های بروکلی، برش‌های خیار یا فلفل سبز یا قرمز فرد شده نیز انتخاب‌های خوبی هستند.

نکاتی برای کودکان:

با خوردن سبزیجات همراه وعده‌ها و میان‌وعده‌ها سرمشق خوبی برای کودکان خود باشید.

بگذارید کودکان درباره سبزیجات مصرفی در شام یا سبزیجات مورد استفاده در تهیه سالاد تصمیم بگیرند.

بر حسب سن، کودکان می‌توانند در خریداری، تمیز کردن، پوست کندن یا خرد کردن سبزیجات به شما کمک کنند.

بگذارید کودکان هربار هنگام خرید کردن یک سبزی جدید را انتخاب کنند.

برای میان وعده‌عصر از انواع سبزیجات خرد شده استفاده کنید.

کودکان اغلب ترجیح می‌دهند که مواد غذایی به صورت جداگانه سرو شوند. بنابراین، به جای مخلوط کردن سبزیجات، دو سبزی متفاوت به صورت جداگانه سرو کنید.

طرز نگهداری سبزیجات :

قبل از آماده سازی یا خوردن، سبزیجات را بشویید. زیر آب تمیز و در حال جریان با دست به آرامی روی سبزیجات را تمیز کنید تا از هرگونه آلودگی یا میکروارگانیسم‌های سطحی پاک شوند. پس از شستن آن‌ها را خشک کنید.

در هنگام خریداری، آماده سازی یا نگهداری، سبزیجات را از گوشت خام، مرغ و ماهی جدا کنید.

لیست سبزیجــــــــات

در اینجا لیستی از سبزیجات خوراکی وجود دارد. دقت کنید بعضی از سبزیجات که از نظر گیاه شناسی جزو میوه ها می باشند از نظر تهیه غذا جزو سبزیجات محسوب می شوند و به همین علت در این قسمت دیده می شوند.

جوانه های یونجه

رازیانه

کنگر فرنگی

شابانک

مارچوبه

بادمجان

آوکادو

لوبیاها و نخودها

لوبیای آدوکی

جوانه های لوبیا

لوبیای سیاه

لوبیا بورلوتی

لوبیا پهن

لوبیاهای رنگ روشن

لوبیا سبز

لوبیا قرمز

عدس

لوبیای لیما

لوبیای مانگ

لوبیا سفید

لوبیا پیچ

سویا

نخود

درخت نان

گل براکو«پیوندی)

براکلی«کلم سیاه)

کلم دکمه ای

کلم

کالابرس

فلفل

گل کلم

کرفس

چغندر برگی

کلم برگ چینی

گشنیز

کلم برگ

خیار

کاسنی فرنگی

نخود

کدو

فلفل سبز

کلم برگ

کلم

کاهو Lactuca sativa

ذرت

مانگتات

قارچ خوراکی ( درواقع جزوگروه قارچها است نه گیاهان)

خردل

گزنه

اسفناج نیوزیلند

بامیه

خانواده پیاز

پیاز کوهی

سیر

تره فرنگی Allium porrum

پیاز

پیازچه

موسیر

جعفری

کدوی سفید

کاسنی قرمز

فلفل قرمز

ریواس

سبزیجات ریشه ای

چغندر

هویج

کرفس بیابانی

ترب ژاپنی

انجبیل

زردک

تربچه

شلغم روغنی

شلغم

واسابی

ترب سفید

نخود سبز

اسفناج

کدو

کدوی بلوطی

کدو گردویی

کدو سبز

خیار

کدو مسمایی

بلال

تات سوی

گوجه فرنگی ( درواقع میوه است اما بعنوان جزوی از سبزیجات مورد استفاده است)

سیبک

ریشه پیکما

سیب زمینی ترشی

سیب زمینی

سیب زمینی شیرین

تارو

سیب زمینی هندی

آب تره ( علف چشمه)

برینجال( در هند ، تامیل، سریلانکا و پاکستان وجود دارد)

بر اساس محتوای مواد مغذی خود ، سبزی ها به ۵ زیر گروه تقسیم می شوند:

سبزی های تیره سبز

سبزی های نشاسته دار

سبزی های قرمز و نارنجی

لوبیا و نخود

سایر سبزی ها…

مقادیر روزانه توصیه شده از هر زیر گروه، سبزی ها در جدول زیر نشان داده شده است.

بچه ها

۲-۳ ساله ۱ فنجان

۴-۸ ساله ۱ ½ فنجان

دختران

۹ تا ۱۳ ساله ۲ فنجان

۱۴-۱۸ ساله ۲ ½ فنجان

پسرها

۹-۱۳ ساله ۲ ½ فنجان

۳ فنجان ۱۴-۱۸ ساله

زنان

۱۹-۳۰ ساله ۲ ½ فنجان

۳۱-۵۰ ساله ۲ ½ فنجان

۵۱ ساله ۲ فنجان

مردان

۳ تا فنجان ۱۹-۳۰ ساله

۳ فنجان ۳۱-۵۰ ساله

۵۱ ساله ۲ ½ فنجان

این مقادیر مناسب برای افرادی است که کمتر از ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی متوسط دارند ،

کسانی که از لحاظ جسمی بیشتر فعال هستند ممکن است نیاز به مصرف بیشتری کالری از

سبزی ها در رژیم غذا یی شان باشند.

توصیه های گروه زیر سبزی ها به عنوان مقادیری برای خوردن یک هفته ارائه می شود.

سعی کنید مقادیر ذکر شده را در هر زیر گروه را ، به عنوان راهی برای دستیابی به توصیه

مصرف روزانه خود مصرف کنید.

هیچ تفاوتی میان سبزی خشک شده و منجمد وجود ندارد:

سبزی فریزری بهتر است یا سبزی خشک شده؟

در فرآیند خشک کردن سبزیجات، بخش قابل‌توجهی از ویتامین C سبزی‌ از بین می‌رود، اما بیشتر املاح آن‌ حفظ می‌شود. این در حالی است که منجمد کردن سبزیجات البته به شرط این که زمان زیادی از چیدن آن نگذشته باشد، باعث حفظ ویتامین‌ها، ریزمغذی‌ها و املاح موجود در آن می‌شود.

البته در صورتی که از زمان برداشت محصول اطلاعی ندارید هیچ تفاوتی میان سبزی خشک شده و منجمد وجود ندارد چرا که هر دو مقداری از ارزش غذایی‌شان را طی فرآیند خشک شدن و انجماد از دست داده‌اند، اما یادتان باشد طعم و بافت سبزیجات منجمد شده بهتر از نوع خشک آن است و برای این که خاصیت سبزی  کمتر از دست برود، باید پس از شستن، خشک و خرد کردن بلافاصله آن‌ را داخل فریزر بگذارید.