7 مزیت ویتامین c برای بدن

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397
554
0.0/5 امتیاز (0 رای)
7 مزیت ویتامین c برای بدن


1. یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است :

ریسک بیماری های مزمن را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و رادیکال های آزاد در بدن را از بین می برند . زمانی که رادیکال آزاد در بدن جمع می شود می تواند ریسک بیماری های مختلف را در بدن زیاد کند . مطالعات نشان می دهد که می دهد مصرف بیشتر ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدانی خون را تا 30٪ افزایش دهد. و این اتفاق باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب در بدن می شود.

2-کمک به تنظیم فشار خون :

فشار خون بالا ریسک بیماری قلبی و سکته را زیاد می کند.ویتامین C باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود.همچنین مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش فشار خون و کاهش ریسک بیماری های قلبی می شود

3-کاهش خطر بیماری قلبی

یکی ار عوال خطر بیماری های قلبی سطح بالای کلسترول LDL, تری گلیسیرید بالا , و سطح پایین HDL است . مطالعات نشان داده که مصرف ویتامین C ,کلسترول LDL(کلسترول بد ) و تریگلیسیرید را کاهش می دهد .بنابر این داشتن یک رژیم غذایی غنی از ویتامین C می تواند ریسک بیماری های قلبی را کاهش دهد .

4-سطح اسید اوریک خون را پایین می آورد و به بهبود بیماری نقرس کمک می کند:

علایم نقرس التهاب مفاصل به ویژه التهاب های دردناک در  انگشتان بزرگ ,تورم و حملات دردناک است .علایم نقرس زمانی ظاهر می شود که سطح اسید  اوریک خون بالا می شرود . اسید اوریک یک ماده ی زائد است که در مقادیر زیاد در مفاصل رسوب می کند .جالب توجه است که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و درنتیجه از حملات نقرس جلوگیری کند.

5- کمک به جلوگیری از کمبود آهن با بهبود جذب آهن :

مصرف منابع ویتامین C همراه با منابع دارای آهن ,باعث جذب بهتر آهن غذاها شده و از کم خونی جلوگیری می کند . آهن موجود در منابع حیوانی جذب بهتری نسبت به منابع گیاهی دارد بنابر این بهتر است سبزیجاتی که دارای آهن زیاد هستند مثل اسفناج , با لیمو و دیگر منابع ویتامین C مصرف شود .
 

6-افزایش قدرت سیستم ایمنی با کمک به عملکرد بهترسلول های سفید خون: 

ویتامین C به تولید سلول های سفید خون شناخته شده به نام لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند که به محافظت از بدن در مقابل عفونت کمک می کند. یتامین C به این سلول های سفید خون کمک می کند تا موثرتر عمل کنند.مصرف ویتامین C باعث کاهش زمان بهبود زخم می شود. 

7-محافظت از حافظه و فکر شما با توجه به سن :

ویتامین C از آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند . همچنین در افراد مسن تر نشان داده که کسانی که رژیم غذایی آنها غنی بوده نسبت به سنشان از حافظه ی بهتری برخوردارند .


بهاره آقایی/ مشاور تغذیه و رژیم درمانی